16 June, 2008

You're in

 1. Origami Blog - Today I added another great blog to my list. It's a blog dedicated to origami - concepts, products and inspiration. And since I love origami and am a fan of origami stars (I have made lots of them by now) I think it's great reading and watching to everybody. Enjoy!
About those stars. Cause I don't have the right paper (they don't sell it here, in Estonia), most of the time goes to cutting the paper. I first tried to make some from magazine paper. It didn't look good. They looked better when they were made from colored paper. Here are some pictures too.
 1. Origami Blog - Täna lisasin veel ühe väga hea blogi oma nimekirja. See on pühendatud origamile - kontseptsioonidele, toodetele ja inspiratsioonile. Ja kuna ma armastan origamit ja olen nende tähekeste fänn (Olen neid nüüdseks juba päris palju teinud) siis arvan, et see on hea lugemine ja vaatamine kõigile. Enjoy!
Nende tähtede kohta veel. Kuna mul pole õiget paberit (seda ei müüda minu teada Eestis), läheb enamus aega paberi lõikamisele. Alguses püüdsin teha neid ajakirja paberist. See ei näinud kena välja. Need nägid paremad välja kui need olid värvilises paberist. Siin on mõned pildid ka.


3 comments:

 1. saad sa äkki saata linki, kus õpetatakse neid tähti tegema?

  ReplyDelete
 2. Siin on õpetus:
  http://www.geocities.com/mmukhopadhyay/creation/star.gif

  Aga muidu youtubes on ka päris palju videosid, kuidas teha, nt:

  http://youtube.com/watch?v=HVTxTcsYKp8

  ReplyDelete
 3. u def should make cranes the next time, if you have 1000 together, it will grant you a wish!!!

  ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.