About the emperor

20:52

Today I went to see the second movie on PÖFF's Monton documentaries. For the moment I have calmed, but right after watching the movie, when the credits were rolling, I did not really know how to describe this movie. It's not that I didn't like the movie, not at all. I can even say that I dropped a tear. I felt like I really got to know the real Valentino- he's obstinate, smart, stubborn, he's not afraid to show her feelings and as Giancarlo Giammetti said: "Valentino is Valentino". And you could really see that during the movie.
We got to see how the orgulous and remember able celebration of his 45 years of reign was planned. And as you might guess, it pretty much went how he wanted it, even though he wasn't the real decider of that.
We also saw how much his people and even dogs ment to him. He said that they mean to him more that his collections. And he burst in tear many times watching them and being proud.
All together this movie was great. It was spiced up with humour, all though it has a small note of saddness in it all the time and that made that magnificent movie perfect.


http://askgirl.files.wordpress.com/2008/01/valentino2.jpg

Keisrist

Täna käisin vaatamas teist filmi PÖFFi Montoni moedokumentaalidest. Praeguseks on tunded natuke vaibunud, kuid hetk peale filmi lõppu, kui jooksid tiitrid ei osanud ma filmi kuidagi kirjeldada. Mitte et film oleks halb olnud, vastu pidi. Võin öelda nii palju, et lõpuks poetasin isegi pisara. Ma tundsin, et sain tõesti teada milline Valentino tegelikult on- ta on jonnakas, tark, isepäine, ta ei karda näidata välja oma tundeid ning nagu ütles Giancarlo Giammetti "Valentino on Valentino" . Seda sai filmi jooksul näha kordi.
Me saime jälgida kuidas korraldati Valentino uhket ning meeldejäävat 45 loovusaasta tähistamist ning ühtlasi ka tema viimast aastat Valentinos üldse. Ja nagu arvata oli, käis kõik tema tahmise järgi, hoolimata sellest, et tema polnud tegelik otsustaja, kompanii kuulus ju Marzottole.
Me nägime ka kui palju tähendavad Valentinole tema lähedased ning ka tema koerad. Ta ütles isegi, et need tähendavad talle rohkem kui tema kollektsioonid, mida ta siiski nii tuliselt armastas, et leidis end tihti pisaraist neid vaadates.
Kokkuvõttes oli see film suurepärane. Seda oli hoolimata väikesele kurbuse noodile kogu filmi vältel võetud väikese huumoriga ning see tegigi filmi võrratuks täiuseks.

You Might Also Like

6 comments

 1. He sayed that > He said that

  Great post!

  ReplyDelete
 2. Hei!
  Mis on järgmine moefilm, mis toimub?

  ReplyDelete
 3. Järgmine on kuskil 15 minuti pärast algav “Viktor & Rolf: sest me oleme seda väärt!” :D

  Aga muidu kogu kava on üleval siin:
  http://blog.monton.ee/?p=821

  ReplyDelete
 4. Hei,

  moeprogrammis saab näha laupäeval kell 14 (KUMU) Viktori ja Rolfi filmi ja erandkorras esmaspäeval ära jäänud filmi "Jay McCarroll: 11 minutit" pühapäeval, 7. detsembril kell 13:00 VON KRAHLI SAALIS.

  :)
  Helen

  ReplyDelete
 5. All those red dresses...I'm drooling.


  Thank you for reading my blog, by the way!

  ReplyDelete
 6. Ma kàisin tema òhtukleitide nàitusel ja see oli, leebelt òeldes, LUMMAV!!
  Such a great talent...:)
  Muide, mònus blog;)

  ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.

© Merily Leis and Sequin Magazine, 2014

Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this blog’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Merily Leis and Sequin Magazine with appropriate and specific direction to the original content.

Instagram