,

Back together

20:00

Today, I saw Britt again after a long seperation. We went to the movies to see the film "Easy Virtue", which was one of the best movies I've seen in a long time. Actors were good and the place it was filmed looked stunning and the storyline was wonderful- a bit disturbing (musical scenes, killing dogs by sitting on them and so on), but still wonderful. I guess the fact that we sat behind a (gay)couple who laughed so funny helped as well. We both loved the ending of the movie- "I'd do the same" said Britt and "Way to go, girl" said I in my head. You have to see the movie to understand. You won't regret it!

http://img190.imageshack.us/img190/3826/46579137.jpg
After the movie we went to the Bonaparte bistro, where neither of us had been. It was like t h e perfect place for me- they had macaroons and chai latte and the waiters were nice and friendly. So we ordered. A lot. Buns and cakes and macaroons and handmade icea-creams and spicy chai latte...
http://img29.imageshack.us/img29/8814/31510184.jpg
After overeating we went shopping. I got a lovely black skirt and was planning on buying a bag as well, but when paying for it I found out it was twice as much as I'd thought (mystic!) and I didn't buy it in the end (I can swear I saw a lower price on the tag, but oh well...)
http://img190.imageshack.us/img190/9782/77018967.jpg
To end our marvellous day we went to see the Soviet Technology Exhibition, but we didn't bother to walk to the other side of the building so we just looked at the display behind the gates. How thrilling!
http://img190.imageshack.us/img190/9281/98430931.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/6831/a10csw.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/6200/17493476.jpg
http://img29.imageshack.us/img29/6687/38757245.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/3659/16825150.jpg
http://img199.imageshack.us/img199/8629/61316753.jpg
necklace - hand-made |velvet pants - united colors of benetton | shirt - zara | moccasins - link
Täna oli meil Britiga taaskohtumislõuna ning kinoskäik. Käisime vaatamas filmi "Kerglased kombed" mis on üks parimaid filme, mida ma viimasel ajal näinud olen. Näitlejad olid head ja toimumispaik oli ilus ja sisu oli mõnus- veidi häirivate kohtadega (muusikalised stseenid, koerte surnuks istumised ja muu taoline), kuid siiski mõnus. Kindlasti aitas filmielamusele kaasa ka meie ees istuv (gei)paarike, kes väga valjult ning ühtlasi ka väga naljakalt naeris ja filmi suurepärane lõpp- "Ma teeksin täpselt samamoodi" nagu ütles Britt ning "Way to go, girl" nagu ütlesin mina oma mõtetes.
Peale filmi läksime Bonaparte bistroosse, kus me kumbki polnud varem käinud. Tegu oli nagu väga-väga perfektse kohaga minu jaoks- neil oli makaroone ja chai lattet (lausa kahte sorti) (!) ning teenindajad olid toredad ja sõbralikud. Ehk siis sõimegi saiakesi ja kooke ja makaroone ja käsitsivalmistatud jäätiseid ja jõime spicy chai lattet (jah, me polnud kolm nädalat üksteist näinud ning pidime tellima endale kõike, et jutu ajal laud tühjaks ei saaks...)
Peale einestamist käisime natuke poodlemas (see lause sisaldas kahte mu kõige vihatumat sõna, aga see selleks). Leidsin endale ühe musta seeliku ning plaanisin osta ka ühte kotti, aga kassast läbi lüües sain teada, et hind oli võluväel kahekordistunud ning kott jäigi ostmata (ma võin vanduda, et ma nägin sildil odavamat hinda!)
Päeva lõpetuseks käisime vaatamas ka Nõukogude Tehnika Näitust (mis polnud ainult vaatamiseks. Kus võis ka julgelt tehnikat katsuda ja masinatesse sisse ronida. Kui kutsuv!) , mida nägime värava tagant sest me ei viitsinud maja ette jalutada...

You Might Also Like

23 comments

 1. mul on ainult neli sõrme! :D:D:D (viimane pilt) :D

  ReplyDelete
 2. Iga päev avastan sinud kohta midagi uut (oled Simpson ja muu selline...)

  ReplyDelete
 3. that necklace (?) is absolutely gorgeous!

  ReplyDelete
 4. Ania - Thanks! yes, it's a necklace :D

  ReplyDelete
 5. te näete uskumatult head välja .
  ja need käsitsivalmistatud jäätised on tõsised hõrgutised .

  ReplyDelete
 6. kas sa kasutad peegelkaamerat? või mingit muud? mõnusad pildid ja kus see bonaparte asub ja on seal normaalne hinnaklass?

  ReplyDelete
 7. rreili. - aitäh!
  LIISA ' - Mul on peegelkaamera, Canon 500D. Bonaparte on Foorumis, kõige taga, enne väljapääsu. Seal on väga normaalsed (või isegi odavad) hinnad.

  ReplyDelete
 8. Lovely photos, those macaroons look so good! you girls are so pretty :)

  xoxo

  ReplyDelete
 9. su kaelakee on õudsalt ilus. tee sellest millalgi lähemalt pilti.
  kust sa need kunstlilled sinna said?

  ReplyDelete
 10. Emma - Thanks Emma :)
  Anonymous - Aitäh. Kui seda millalgi veel kannan, võin teha lähemalt pilti. Lilled võtsin ühest vanast lillekimbust, ma ei tea kust see pärit oli.

  ReplyDelete
 11. The necklace is adorable! So summery and perfect...
  It would be mine

  ReplyDelete
 12. macaroons are delightful! i love your photos they have such a dream like quality and you and your friend are beautiful!

  ReplyDelete
 13. love this. it looks like you had so much fun. i really wish i could do things like this. lovely outfit and just in general a very cool post.

  ReplyDelete
 14. it all looks so good!! i really like your rose necklace the best!

  ReplyDelete
 15. love your blog and pictures:)macaroons looks deliciouss:)

  ReplyDelete
 16. i love sequn magazine. i relish every post!
  i love the necklce.
  you and britt are so pretty andyur lfe just seems so perfect. love all the piks! just everything that's been said before really! but it is all true!

  please someone cheak out my blog (really sorry to spam like this!:( i hate doing it but i only have one follower - im desperate!!) :D
  emilyslittlelife09.blogspot.com/
  xx

  ReplyDelete
 17. Yummy macaroons! Lovely pics you have here:)

  ReplyDelete
 18. i love all the foods, it's makes me hungry :)

  ReplyDelete
 19. Your pictures are always so nice!

  ReplyDelete
 20. Your necklace is lovely, I think I might try to make one myself.
  Those macaroons look yummy, I have never had one before so think I may have to try one.
  I love the waterfall photos!

  ReplyDelete
 21. i love your pictures. you're absolutely beautiful!

  ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.

© Merily Leis and Sequin Magazine, 2014

Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this blog’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Merily Leis and Sequin Magazine with appropriate and specific direction to the original content.

Instagram