,

Day one in Teen Vogue

19:30

The fifth day in NY started with Brooklyn Flea. The Brooklyn flea market is much different from the ones here in Estonia so when we realised we only had a few hours to spend there, we were pretty bummed. There was lots of vintage Chanel, Bamain, Dior etc. and the cafeteria side was delicious. All the cupcakes were baked at home and some people actually go there just for the cakes.
http://img814.imageshack.us/img814/4899/55582652.jpg
http://img403.imageshack.us/img403/5571/42007744.jpghttp://img209.imageshack.us/img209/1473/g12c.jpghttp://img607.imageshack.us/img607/918/85821258.jpghttp://img826.imageshack.us/img826/2598/g13s.jpghttp://img254.imageshack.us/img254/6290/g16.jpg
After the flea market we drove to the fith avenue to attend a Juicy Couture party, which was supposed to be the first Teen Vogue Fashion U party. It was the most beautiful store I had ever been to! I didn't take any pictures and sadly I couldn't find any pictures googeling as well, there were some just about their amazing windows, but god the store was magical.
It was pretty late and the party was supposed to start already, but random people were still shopping in the store so I went to check if it's the right store from one salesperson. She told me the event had taken place the night before. I was really confused and showed her my invitation, and we figured out that there had been a mixup with my invitations. The dates were all wrong, one day ahead, but the weekdays were correct. So that was basically the times I realized, I had missed all the events of the Teen Vogue Fashion U, and came to NY for pretty much no reason.
The last event was a bout the take place at that time, the H&M shopping party so I went there to talk somebody about my problem. They asked me to enjoy the party and visit their offices the day after the clear things up.
So I decided to not think about anything, just enjoy my H&M discount, mini burgers and mini pizzas and we spent the night discovering fifth avenue thoroughly for the first time.
http://img26.imageshack.us/img26/2268/33701104.jpg
http://img30.imageshack.us/img30/1540/g10yk.jpghttp://img696.imageshack.us/img696/3870/40764221.jpghttp://img823.imageshack.us/img823/6533/80677820.jpghttp://img209.imageshack.us/img209/9021/45589760.jpghttp://img694.imageshack.us/img694/9104/43239639.jpghttp://img812.imageshack.us/img812/6000/g14m.jpghttp://img411.imageshack.us/img411/9837/24209106.jpg

Viies päev NYs algas Brooklyn Fleaga. Brooklyni kirbuturg oli hästi palju erinev Eesti omadest. No esiteks oli see umbes miljon korda suurem. Meil oli seal olemiseks ainult paar tundi ja nagu ma varem juba rääkisin, siis kirbukal kohtasin ma ka Mr.Newtonit ja temaga pildistamisele läks aega ja selle ajaga mis olime siis seal lõpuks, kogu platsi läbi kammida küll ei suutnud.
Ja kaubad olid ka muidugi kordades põnevamad. Hästi palju oli igast vintage Chanel'i, Balmain'd, Dior'i jne. Kui Telliskivi kirbukal on pigem nii, et lähen ja vaatan kas leian endale midagi, siis sealt tahtsin ma reaalselt kõike.
Brooklyn Flea kohvikupool on ka väga kuulus. Kõik koogid on kodusvalmistatud (üli rare USA puhul :D) ja nagu üks mees Teen Vogue'ist mulle rääkis, siis paljud, nagu ka tema ise, tulevadki kohale just koduste küpsetiste pärast.

Peale kirbukat, sõitsime kiiresti Fifth avenuele, Juicy Couture'i. Maailma ilusaim pood! Ma ühtegi pilti kahjuks ei teinud ja googeldades tulevad ka ainult pildid nende imeilusatest vaateakendest, aga no gaaaad. Ühesõnaga, jõudsime sinna poodi ja seal pidi varsti hakkama Teen Vogue Fashion U esimene üritus. Ja siis läks põnevaks...
Kell oli juba üsna palju ja pood oli ikka veel ostlejaid täis, mis tundus täiega imelik. Läksin siis ühelt teenindajalt küsima, et kas seal ikka peab toimuma see üritus. Teenindaja ütles, et see toimus eile. Sellel hetkel mu süda vist jättis löögi vahele. Vaatasin kähku oma kutse üle, kuupäev oli ikka õige. Mis aga vale oli, oli nädalapäev. Need ei klappinud ja nädalapäeva järgi olekski see üritus pidanud eelmine päev olema. Mis tähendas seda, et kui minu kutsetel olid valed kuupäevad, siis olen ma põhilised TVFU üritused lihtsalt maha maganud ja saaksin ainult ürituse lõpetamisele minna.
Läksime siis eriti vihaselt H&M poodi, kus pidi toimuma selle õhtune viimane üritus, et rääkida kellegagi Teen Voguest sellest. Ukse taga oli juba pikk järjekord, aga kui ma olin turvameestega rääkinud, lasti mind sisse ja ma sain oma asja ära rääkida. Nad olidki mixuppinud minu kutsete kuupäevad ja mul paluti järgmine päev nende kontorisse minna, et arutada võimalusi, mis saaks teha, et nende viga korvata.
Ei lasknud oma tujul landega (okei lasin täiega tegelt, aga stillll), kasutasime ära oma H&M TVFU allahindlust, sõime minipitsasid, miniburgereid ja minitacosid ning õhtu veeltsime fifth avenued avastades.
PS! Mu sõbranna müüb SHOP SEQUIN MAGAZINEs paari oma asja, minge vaadake järgi!

You Might Also Like

15 comments

 1. Uh, that sucks that they mixed up your invitations. :( At least you still had a good time anyways! :) I noted down the Brooklyn flea market for when I get to go to NYC (one day, hopefully). :)

  ReplyDelete
 2. Looks like you had an amazing time in NYC!

  xoxo,

  colormenana.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. oh no! thats horrible that got mixed up! I hope everything else turned out all right!

  Sarah
  theantiquepearl.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. amazing photos!! I just love new york!! cant wait to move there :) love your H&M blanket shawl! xo

  ReplyDelete
 5. MINEEE! Ma tahan sinna flea-marketile minna!

  ReplyDelete
 6. Owwww! New york! Party, shopping and a look amazing!

  ReplyDelete
 7. Owwww! New york! Party, shopping and a look amazing!

  ReplyDelete
 8. Adorable! I love the flea market photos!
  xoxo
  Giovanna
  Boho Market Blog

  ReplyDelete
 9. Aii, väga hale prohmakas Teen Vogue poolt :(

  ReplyDelete
 10. looks like a really fun time! that flea market looks like a dream!

  ReplyDelete
 11. Lovely pictures and your outfit is amazing dear! I love the scarf!

  Love Cindy
  www.glamourblog.tk

  ReplyDelete
 12. Lovely pictures and your outfit is amazing dear! I love the scarf!

  Love Cindy
  www.glamourblog.tk

  ReplyDelete
 13. too bad about the invitation thing, but seems like you have a lovely time anyway :)
  I just discovered your blog, lovely and inspirational!
  x

  ReplyDelete
 14. NYC is gorgeous, wish I could see it too! Love the photos!

  ReplyDelete
 15. i'm following you!
  loving your blog, and i'll be back for sure!
  have a merry christmas and happy holiday!
  and come visit COSMICaroline for some more holiday cheer!!

  -COSMICaroline
  COSMICaroline.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.

© Merily Leis and Sequin Magazine, 2014

Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this blog’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Merily Leis and Sequin Magazine with appropriate and specific direction to the original content.

Instagram