Hold the milk, put back the sugar

13:53

I'm so sad that Estonia didn't do very well in the Eurovision song contest. Even me, the bigger Eurovision fan ever (I even painted my nails with the colours of our flag!), was disappointed in the concert this year. I didn't like most of the songs that it to the top 10 and oh well...
And then, at night, I saw the weirdest dream involving Eurovision. I remember waking up at 5.30am, wanting to call everyone and tell them about the dream. Which, I did, bud sadly/luckly every one was asleep and didn't pick up. So I thought I'd just write the dream down in my phone. But my eyes were sleepy and obviously my fingers too, because all I found in my phone this morning, was something like "ghjksdf dksgh sdghskjfrk".

Anyways, now the weather get warmer by the day and I try to spend as much time outside as possible. On monday morning, at 8am, me and Elis had breakfest in the Old Town before school. I wish I could have strawberries with chocolate for breakfast every day!

http://imageshack.us/m/856/3106/82098712.jpghttp://imageshack.us/m/821/7568/84810705.jpghttp://imageshack.us/m/35/6153/26013969.jpghttp://imageshack.us/m/98/5050/20531009.jpghttp://imageshack.us/m/706/199/16660184.jpghttp://imageshack.us/m/849/4688/65281132.jpghttp://imageshack.us/m/853/1504/79108124.jpghttp://imageshack.us/m/687/2234/68704537.jpg

Ma olen nii kurb, et Eestil nii halvasti läks. Sellist kohta poleks ma küll suutnud ette näha. Isegi mina, kõige suurem Eurovisiooni fänn üldse (ma värvisin isegi oma küüned sini-must-valgeks ja riietusin trikoloori järgi...), olin kontserdis pettunud. Mulle ei meeldinud ükski kaugele jõudnud lauludest ja ohh jahh. Masendav :D
Ja siis öösel nägin ma kõige veidramat und. Ma mäletan, et ma ärkasin üles ja tahtsin sellest kõigile rääkida ja helistasin inimestele, kuigi kell oli mingi pool 6 ja keegi ei võtnud vastu ja ma kartsin et ma unustan selle une ära ja siis ma otsustasin oma telefoni üles kirjutada selle. Aga mu silmad olid ilmselgelt unised ja näpud ka, nii et kõik mis ma täna hommikul telefoni salvestatuna leidsin oli midagi "gdhg sdjgkh hdfjkhk" sarnast ja ma ei saanud midagi aru ja ei mäletanud ka enam kahjuks. Ma mäletan ainult, et mulle tundus, et ma nägin oma tuttavaid kuskil üritusel, aga kui ma nendega rääkima läksin, siis nad muutusid hoopis eurolauljateks. Ja see prantsuse laulja oli väga pissed, et ma teda kallistasin ja kutsus turvad...

Aga see selleks. Nüüd kui ilmad soojemad on, naudin ma iga päikse käes viibitud hetke. Selle pärast otsustasime Elisega hommikul kell 8, enne kooli teha väikse hommikusöögi vanalinnas. Maasikad shokolaadiga hommikusöögiks oli parim valik üldse!

You Might Also Like

9 comments

 1. Love your outfit!The color of your blouse is so pretty!xoxo

  ReplyDelete
 2. lovely photos

  http://elenavasilieva.blogspot.com/
  x

  ReplyDelete
 3. love your outfit!!jealous for the strawberries!!amazing!
  http://littlefashionwhitelies.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. i really enjoy the colour of your shirt! super cute and simple outfit!


  blog
  twitter

  ReplyDelete
 5. I love your style :)

  xo galmeetsglam.com

  ReplyDelete
 6. That looks like a delicious breakfast! And I love your outfit, especially the little bow around your neck. So adorable!

  ReplyDelete
 7. looks sooo delicious!
  plus the photos are great :)

  http://dreamilymoments.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. haha i dreamt about the song contest that night too! i thought the votings were unfair which was really annoying me..
  you look great and i wouldn't bother having chocoloate-strawberries every day either ;)

  xo
  verena
  http://vanillacoloredmoons.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.

© Merily Leis and Sequin Magazine, 2014

Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this blog’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Merily Leis and Sequin Magazine with appropriate and specific direction to the original content.

Instagram