Moelennuk 2012

20:11

Last weekend, I went to the fashion competition Moelennuk, where students from 5 different schools participated. I was really surprised how many neat collections there were, because ususally, at these kind of school competitions, you get like 1 or 2 good ones and others are pretty predictable and boring. But this time, I can say at least 90% of the collections were just amazing. Unique, interesting, surprising and made with good quality. The winners were Richard Lemendik's ja Anastassia Ševtšenko's "89", middleschool winner was Mirjam-Kim Rääbis' "Mirmir" and the audience's favourite was Ann Kristiin Entson's "JOHN", which was also the only menswear collection.

 
Skirt -Vintage
Sweater - Vintage
Heels - Romwe
Bag - VJ-Style


Selle aastane Moelennuk oli minu silmis täielik õnnestumine ja selle tõttu ei peatu ma pikalt sellel, millist kriitikat see teatud juhtumise pärast saanud on. Kõige rohkem üllatusin ma selle üle, kui palju VÄGA häid kollektsioone oli. Tavaliselt on koolimoeshowdega nii, et on 1 võib olla 2 head kollektsiooni, mille vahel siis rabelemine käib, aga Moelennukil julgen ausalt öelda, et 90% kollektsioonidest olid väga üllatavad, huvitavad, kvaliteetsed (!) ja paistsid silma. Võitjaks kuulutati siis Richard Lemendiku ja Anastassia Ševtšenko kollektsioon "89", Põhikooli kategooria esikoht läks Mirjam-Kim Rääbise kollektsioonile "Mimir" ning publikulemmikuks Ann Kristiin Entsoni "JOHN", mis oli ainus meestekollektsioon. "89"-ga on teil võimalik tutvuda ka Erki moeshowl, kus see mai lõpus üles astub.

You Might Also Like

8 comments

 1. Te mõlemad näete väga fäääbulous välja :)
  Kollektsioonide kohapealt nii palju, et kõik kõik tundub väga perfect olevat, aga kõige rohkem mulle meeldib see kampsuni/kleidi outfit - totally want it!

  ReplyDelete
 2. Your pictures are all so lovely! Sounds like it was a fun event! So much talent and dedication from the contestants it seems. You look beautiful as always. I really love the clear briefcase...very innovative!

  Check out my New York Fashion Week pictures!
  theTrendyDwarf

  ReplyDelete
 3. Kõik sinu postitused on väga lahedad!

  ReplyDelete
 4. I love your first photo, your hairband is gorgeous!

  Azzurra-Bellini.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Ohh, kelle kollektsiooni viimane pilt kuulub? See kudum? Niiii kihvt!!

  ReplyDelete
 6. See oli külaliskollektsioon, kui ma ei eksi, siis autoriks on Kristel Kuslapuu. :)

  ReplyDelete
 7. See kudum, mis Tuulil seljas on, on super lahe. Palju vaeva nähtud.

  ReplyDelete
 8. Very cool Photos!!
  You look amazing!!
  Kissessssssssssss

  ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.

© Merily Leis and Sequin Magazine, 2014

Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this blog’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Merily Leis and Sequin Magazine with appropriate and specific direction to the original content.

Instagram