Hello, December!

17:40

And suddenly it's the time of  the year when I have to pick whether to shoot a winter coat after another or just take my outfit pictures indoors, which has always felt a bit awkward to me. But let it be, as long as I find some time for maintaining my blog, because the last few weeks have been hectic and it doesn't look like I'll get rest any time soon, it only gets worse. But I do have some exciting news concerning school, I'm in the middle of planning a movie for my camerawork course. It doesn't categorize for a short movie, i's more like a... micro movie, but hell, I'm excited.
Plus, it's the most wonderful time of the year, I love Christmas so be prepared for ton of winter themed posts coming.
Oh and about the outfit. I have to say, the galaxy mania just went past me and I wasn't that amused, but I when I found this skirt, I just fell for it and even though it's just a strong print, it feels neutral and looks  awesome with everything! Love it!


Skirt - Romwe
Ring - Vintage
Clutch - Zara
Blouse - Lindex


Ja ootamatult ongi jõudnud kätte see aeg, kus tuleb valida, kas näitan blogis talvemantli järel talvemantleid või teen pilte koridoris, mis on minu jaoks alati natuke awkward tundunud... Aga las ta olla. Vähemalt leian aega, et midagigi postitada, sest viimased nädalad on üpris kiired olnud ja tundub, et puhkust pole loota, aina hullemaks läheb. Kooliga seoses on põnevaid uudiseid ka, näiteks on hetkel käsil mu esimese filmi planeerimine. Ei midagi erilist ja see ei kategoriseeru isegi lühifilmi alla, pigem midagi mikrofilmi sarnast, aga mina ise olen põnevil.
Lisaks sellele on käes üks mu lemmik aegu aastas. Üldiselt ma talve ei armasta, aga detsember on küll minusuguse jõulufänni jaoks mega. Valmistuge jõulupostituste ülekülluseks minu poolt.
Ja outfiti kohta, no kosmosemaania riietuses läks minust täielikult mööda ja ma ütlen ausalt et ma absoluutselt ei hinnanud ühtegi sellelaadest eset, aga sellesse seelikusse ma lihtsalt armusin üks hetk ja iga hommik tahaks seda nüüd kanda. Lisaks sellele, kuigi see on nii tugev muster, tundub see kuidagi neutraalne ja sobib kõigega, nii et love it!

You Might Also Like

4 comments

  1. Ilus seelik, kust pärit?

    ReplyDelete
  2. Pean ka tunnistama, et kosmosemustri fänn ei ole, aga seelik on ilus.

    ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.

© Merily Leis and Sequin Magazine, 2014

Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this blog’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Merily Leis and Sequin Magazine with appropriate and specific direction to the original content.

Instagram