29 April, 2012

Tivoli

Between studying for exams and work, I found some time to visit a travelling amusement park. Although I have to admit, amusement parks are not really my thing. We visited the main attraction, the ferris wheel, though.
 
Blouse - Romwe
Jacket - Bershka
Ballerinas - Dorothy Perkins

Mõned lõbustused ka eksamitest ja tööst vabal ajal. Kuigi tegelikult ma pean tunnistama, et ma absoluutselt ei armasta lõbustusparke. Mulle meeldivad teemapargid jms, aga sellised klassikalised lõbustuspargid pole minu thing väga. Vaaterattal käisime siiski ära. Ja ei saa ka mainimata jätta, kui mõnus ja soe ilm oli! Nagu täitsa kevad!

25 April, 2012

Tutipäev

A long week of graduation activities ends tomorrow, but today we had the long-awaited day when we could dress up as first grade students. The day before, we stayed at school at night, noone had slept over an hour, but everyone was up for a serious waterfight. Our class had filled 400 water bombs, we took it very seriously. There was no dry spot on my clothing in the end.


Pikk koolilõpuürituste sari kulmineerub homse lõpukellaga, aga täna oli meil kauaoodatud tutipäev. Seda postitust kirjutades olen ma kuuma teetassi taga radiaatori kõrval, soojenen, vannitoa on vallutanud läbiligunenud tutu. Aga meil täiega vedas ilmaga, väljas oli soojem kui koolis sees, mida sellel kevadel ei ole veel juhtunud. Ja no sellist ilma peab ju ära kasutama ühe tõelise veesõja jaoks. Öö vasti tutipäeva ööbisime koolis, keegi vist üle tunni aja maganud ei olnud, aga väike veeshokk äratas kõik üles. Meie klass oli varustatud 400 veepommiga ja minu riietuses igatahes lõpuks kuiva kohta ei leidnud.

22 April, 2012

How to make a tutu without sewing!

This week is my last one at school and to celebrate that there is a tradition that for one day, we have to dress up as kids. I really wanted to wear a tutu, but couldn't find one, so I decided to make one myself.
Here's how to make one!
You'll need:
400x150cm tulle fabric
A rubber waistband according to your waist measurement
 
Decide how long do you want the skirt to be and measure twice as much fabric so when you fold it over, you'll have the lenght you wanted.

Cut the fabric to ~10cm wide strips. Precision is not very important here.

Loop the tulle strip over the rubber band.

And repeat. And repeat. Until you have the desired poofyness.

And this is how it will look! Congratulations, you've just made yourself a tutu skirt!

Sellel nädalal on mul siis koolis tutipäev ja mul oli kindel idee, et tahan erkroosat tutut kanda - millal tekib mul selleks järgmine võimalus? Peale kõikide lasteriiete poodide läbi kammimise jõudsin ma kurvale järeldusele - tutusid ei ole! Võtsin siis Kangadžunglist tülli, jupi kummi ja tegin ise!
Vaja läheb siis (oleneb muidugi kui pikka-puhvis jne. seelikut soovid) 4x1.5m tülli ja kummi nii palju, kui keskkoha ümbermõõt on või natuke vähem, et seelik ikka korralikult üleval püsiks.
Tüll tuleb murda keskelt pooleks nii, et tekiks soovitav seeliku pikkus. Kahekordne riie tuleb seejärel lõigata ~10cm laiusteks ribadeks. Täpne mõõtmine on siin kohal täiesti üleliigne. Tülliribad tuleb kummi külge kinnitada nii, nagu pildil näidatud - aasast läbi. Ja ega seal rohkem midagi seletada polegi, kõik ribad üksteise kõrvale ja tadaa!

20 April, 2012

Bun

Haven't felt like writing something for a while and it's pretty busy at school as well - it's officially the last week of school for me! And then the exam period starts, should be fun. But still, some outfit pictures to share with you.
 
 Blouse - Wholesale-dress
Skirt, cardigan - Zara
Belt - eBay
Clutch - Vero Moda
Boots - Romwe

Viimasel ajal ei ole väga tuju olnud kirjutada ja kooliga on ka üpris kiire olnud, viimane nädal siiski! Ja siis algab eksamiperiood. Should be fun! Aga mõned pildid outfitist siiski teiega jagada.

11 April, 2012

500th POST!

Here are some pictures of what I wore yesterday to the theatre. Took advantace of a truly awesome spring weather and paired shorts with a more elegant blouse. The blouse is a DIY I made a while ago and I finally got a chance to wear it again. You can really see the great weather in there pictures, can't you?

Oh, and how could I forget. It's my 500th post! Thank you all my readers, if it weren't for you, I wouldn't have made it to the great 500!Shorts - Romwe
Blouse - DIY
Boots - Romwe
Clutch - H&M
Cardigan - Zara

04 April, 2012

Casual

The winner of the Oriflame Giveaway has now been picked and I already contacted the winner, so congrats Maria!
For today, I have this very casual school outfit. My favourite acessory here is definitely the golden metal bow hairband I was looking for for so long and then Sälly surprised me with it one morning. How sweet!
An what else. I as a proud owner of an Android phone, could jump to the sky of joy because I could finally(!) get my hands on Instagram. You can follow me, my username is Merilyy.Jeans - Zara
Shirt - OASAP
Bag, Bracelet, Hairband - H&M