,

Swing & Ride

18:03

I've always dreamed of going to the London Tweed Run so I was especially excited when The Tallinn  Swing Dance Society threw an event called Swing & Ride. We dressed up, danced, rode bicycles and then had a lovely lovely picnic at the park. It was so much fun and the whole thing was a huge photo op with gorgeous dresses, men in tweed suits, red lips and even babies and puppies!
I wish I had more time to prepare, I decided to go literally on the last minute, pulled stuff from my closet and didn't even have time to do my hair or anything, which was sad, but I'm so happy I went and can't wait for next year's event!

Photos: Me, Denis Rahu, Jana Tsernomorskaja

Ma olen nii kaua imetlenud London Tweed Runi pilte ja mõelnud, et üks päeva jõuan ka ise sinna sõitma. Aga seda rohkem õnnelik olin, kui Tallinn Swing Dance Society korraldas samalaadse ürituse, Swing & Ride, siin samas Tallinnas. Lõime end üles, tantsisime, sõitsime jalgratastega ja lõpuks pidasime eriti mõnusa pikniku pargis. See kõik oli kohutavalt lõbus ja üks suur photo op, imeilusate kleitide, tviidülikondades meeste, punaste huulte ja beebide-kutsikatega!
Kahjuks otsustasin minna kõigest hetk enne toimumist, nii et väga palju kostümeerimiseks aega ei olnud, krabasin midagi riidekapist selga, aga soengu ja kõige muu jaoks aega ei jagunud. Aga mul on nii nii hea meel, et sellest üritusest osa sain ja jään ootama järgmist!

You Might Also Like

8 comments

 1. Love these pictures! I wanna get all dressed up and go to this :) looks so much fun! Also, I love the girls hair in the first picture :O

  Haaappy Spring!
  Hailes<3
  Hailes Hearts Fashion.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh yes, it was a blast! Thank you! :)

   Delete
 2. Neid pilte vaadates küll ei julgeks arvata, et need siin samas Tallinnas tehtud on! Väga, väga super üritus korraldatud ja sa näed väga hea välja, ei ütleks küll et aega sättimiseks väheks on jäänud (:

  ReplyDelete
 3. Oh my, everything just looks so amazing and dapper and oh gosh I wish I could go to this!

  ReplyDelete

Thank you for leaving a comment! To be the first one to hear about new posts, updates or giveaways, join Sequin Magazine on Facebook.

© Merily Leis and Sequin Magazine, 2014

Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this blog’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Merily Leis and Sequin Magazine with appropriate and specific direction to the original content.

Instagram